جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پلتفرم مشاوره و کوچینگ تحصیلی

نویسنده:

حامد صالحی

سبک یادگیری memletics _ انواع سبک های یادگیری

سبک یادگیری memletics: نظریه دیگری که برخی از سبک های یادگیری اضافی را در نظر می گیرد، مملتیک نام دارد. این نظریه اصول مدل VARK را در نظر می گیرد و در چند دسته بندی مختلف می افزاید. مملتیک شامل دیداری، شنیداری و حرکتی است که در مدل VARK دیده می‌شود ولی به انواع یادگیرندگان، موارد زیر اضافه می‌شود: (Verbal) یادگیرندگان شفاهی که با صحبت کردن بهتر یاد می گیرند (Logical) یادگیرندگان منطقی (ریاضی) که با استفاده از منطق و استدلال بهتر یاد می گیرند (این یادگیرندگان معمولاً تمایل به ریاضی دارند) (Social) یادگیرندگان اجتماعی (بین فردی) که در گروه ها بهتر یاد می گیرند (Solitary) یادگیرندگان انفرادی (درون فردی) که به تنهایی بهتر یاد می گیرند

مدل (مِملِتیک) Memletics

سبک یادگیری memletics: نظریه دیگری که برخی از سبک های یادگیری اضافی را در نظر می گیرد، مملتیک نام دارد. این نظریه اصول مدل VARK را در نظر می گیرد و در چند دسته بندی مختلف می افزاید. مملتیک شامل دیداری، شنیداری و حرکتی است که در مدل VARK دیده می‌شود ولی به انواع یادگیرندگان، موارد زیر اضافه می‌شود:

  • (Verbal) یادگیرندگان شفاهی که با صحبت کردن بهتر یاد می گیرند
  • (Logical) یادگیرندگان منطقی (ریاضی) که با استفاده از منطق و استدلال بهتر یاد می گیرند (این یادگیرندگان معمولاً تمایل به ریاضی دارند)
  • (Social) یادگیرندگان اجتماعی (بین فردی) که در گروه ها بهتر یاد می گیرند
  • (Solitary) یادگیرندگان انفرادی (درون فردی) که به تنهایی بهتر یاد می گیرند

در این مدل، به دلیل ماهیت دسته بندی ها، همپوشانی زیادی بین سبک های یادگیری وجود دارد. به عنوان مثال، دو یادگیرنده انفرادی را در نظر بگیرید. هر دوی آنها در موقعیت های انفرادی بهتر یاد می گیرند، اما یکی با استفاده از منطق بهتر یاد می گیرد و دیگری با دیدن.

در مطالعه ای در مورد سبک های یادگیری، Aranya Srijongjai اشاره کرد که:

“طبق مدل Memletics، همه افراد دارای ترکیبی از سبک های یادگیری هستند و سبک های یادگیری ثابت نیستند (Advanogy.com، 2003)، بنابراین مربیان باید با ارائه محیط های یادگیری متنوع، انواع دیگر سبک های یادگیری را نیز تطبیق دهند. مدرسان باید فعالیت‌ها را تغییر دهند تا دانش‌آموزان به سبک دلخواه خود بیاموزند و همچنین فرصتی برای توسعه سبک‌های دیگر داشته باشند.

 

مهم نیست که سبک‌های یادگیری غالب شما تحت چه نظریه‌ای قرار می‌گیرند، دانستن سبک شما می‌تواند یادگیری شما را آسان‌تر و موفق‌تر کند. اکثر دانش آموزان حداقل در یکی از سبک های نظریه VARK قرار می گیرند.

سبک یادگیری memletics

برای همه افراد در محیط آموزشی مهم است که بدانند که افراد چگونه و به چه روشی یاد میگیرند. با هر سبک یادگیری، پیشنهادهایی برای انتخاب شغل نیز وجود دارد. این پیشنهادها به هیچ وجه محدود کننده نیستند، اما می توانند مفید باشند. اگر شما یک یادگیرنده دیداری هستید، اما احساس می کنید به سمت یکی از زمینه های ذکر شده در بخش یادگیرنده شنیداری کشیده شده اید، به هر طریقی علاقه خود را دنبال کنید. پیشنهادات شغلی صرفاً نشان می‌دهد که آن سبک ممکن است به سمت چه مشاغلی گرایش پیدا کند و همچنین مشاغلی که احتمالاً با کمترین تلاش در آنها برتری دارند.

تاریخچه نظریه memletics

Memletics که توسط شان وایتلی ایجاد شده است (طبق وب سایت آن) یک برنامه یادگیری تسریع شده است که قول می دهد به افراد کمک کند تا توانایی های یادگیری و حافظه خود را از طریق همان روشی که ورزشکاران برای ایجاد تون عضلانی و آمادگی جسمانی استفاده می کنند، بهبود بخشند.

البته تفاوت در Memletics این است که تمرین در درجه اول در مغز شماست. اگرچه شایان ذکر است که این برنامه اهمیت حفظ سلامت جسمانی (مانند ورزش و تغذیه خوب) را به منظور قرار گرفتن در بهترین حالت ممکن برای یادگیری مهم میداند.

سخن اخر

درک سبک یادگیری شما واقعا مفید است، اما باز هم باید مراقب باشید که خود را محدود نکنید و خودتان را با سبک یادگیری خود تعریف کنید. بینش خود را در نظر بگیرید، اما اجازه ندهید بر افکار شما تاثیر بگذارد.

و در آخر برای شناخت بیشتر خود و سبک های یادگیریتان بهتر است به یک مشاور تحصیلی مراجعه کنید.

در صورت تمایل می‌توانید نسخه‌هایی از کتابچه راهنمای Whiteley’s Memletics را خریداری کنید و همچنین می‌توانید به کل کتابچه راهنمای آنلاین و رایگان دسترسی داشته باشید.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *