جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پلتفرم مشاوره و کوچینگ تحصیلی

نویسنده:

حامد صالحی

مدیریت زمان در امتحان یعنی چی ؟ _ نکات مدیریت زمان موثر (در طول امتحان)

امتحانات به دلایل زیادی وحشتناک هستند، اما ناامید کننده ترین جنبه، تکمیل نکردن به موقع آنهاست. این که آیا به دلیل کمبود وقت نتوانستید به همه سؤالات پاسخ دهید، سؤالی را که به تازگی پاسخ داده‌اید اشتباه خوانده‌اید، یا قبل از اینکه بتوانید جمله خود را کامل کنید، برگه پاسخ شما توسط ناظر گرفته شده... همه این سناریوها به مدیریت ناکارآمد زمان در طول امتحانات اشاره دارد. بنابراین یادگیری هنر مدیریت زمان موثر برای دانش آموزان ضروری است.

سوال دانش آموز : مدیریت زمان در امتحان یعنی چی؟

امتحانات به دلایل زیادی وحشتناک هستند، اما ناامید کننده ترین جنبه، تکمیل نکردن به موقع آنهاست. این که آیا به دلیل کمبود وقت نتوانستید به همه سؤالات پاسخ دهید، سؤالی را که به تازگی پاسخ داده‌اید اشتباه خوانده‌اید، یا قبل از اینکه بتوانید جمله خود را کامل کنید، برگه پاسخ شما توسط ناظر گرفته شده… همه این سناریوها به مدیریت ناکارآمد زمان در طول امتحانات اشاره دارد. بنابراین یادگیری هنر مدیریت زمان موثر برای دانش آموزان ضروری است.

مطالعات نشان می‌دهد که حدود 88 درصد از دانش‌آموزان برای مدیریت زمان در طول امتحانات تلاش می‌کنند و 58 درصد از دانش‌آموزان می‌گویند که نتوانسته‌اند امتحانات را در بازه زمانی معین به پایان برسانند. مهم نیست چقدر مطالعه می کنید، اگر در طول امتحانات مدیریت زمان موثر را تمرین نکنید، نمی توانید به نتایج دلخواه برسید. برای کمک به مدیریت زمان در طول امتحانات، در اینجا چند نکته مدیریت زمان وجود دارد که باید حین امتحانات تمرین کنید تا آنها را با موفقیت پشت سر بگذارید.

مدیریت زمان در امتحان یعنی چی ؟ _ نکات مدیریت زمان موثر (در طول امتحان)

نکات مدیریت زمان موثر

1.یکبار سوالات را کامل بخوانید.

برای مدیریت موثر زمان، توصیه می‌شود کل برگه سؤال را در 5-10 دقیقه با دقت مطالعه کنید. این به شما در استراتژی‌بندی رویکردتان و برنامه‌ریزی پاسخ‌هایتان کمک می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که هیچ سؤال مهمی را از دست نمی‌دهید.

 

2. سوالات را اولویت بندی کنید.

پس از اتمام خواندن برگه سؤال، سؤالاتی را که به آنها اطمینان دارید علامت گذاری کنید و پاسخ آنها را برنامه ریزی کنید. در صورت وجود سوال تستی، سؤالی را که می خواهید پاسخ دهید را انتخاب کنید، به این ترتیب می توانید زمان بیشتری را برای پاسخ به سؤالات دشوار ذخیره کنید.

 

3. زمان خود را به صورت استراتژیک تقسیم کنید.

پس از صرف 5 تا 10 دقیقه اول برای خواندن برگه سوال، همیشه 15 تا 20 دقیقه آخر را به بازبینی برگه پاسخ اختصاص دهید و در زمان باقیمانده سوال خود را حل کنید.

 

4. ابتدا سوالات آسان را پاسخ دهید.

برای مدیریت موثر زمان در طول امتحانات، همیشه در ابتدا به سوالاتی که در مورد آنها مطمئن هستید پاسخ دهید و سوالات سخت را برای آخر بگذارید. به این ترتیب اعتماد به نفس بیشتری به دست خواهید آورد و زمان بیشتری برای سوالات سخت خواهید داشت.

 

5. از قبل برگه پاسخ جدید را بخواهید.

اگر احساس می‌کنید به یک برگه اضافی نیاز دارید، منتظر نمانید تا برگه فعلی را تمام کنید زیرا مدتی طول می‌کشد تا ناظر برگه جدید را به شما بدهد. بنابراین توصیه می شود هنگام نوشتن صفحه آخر دست خود را بالا ببرید و درخواست برگه جدید کنید تا از اتلاف وقت در امتحانات جلوگیری کنید.

 

6. قبل از تحویل پاسخنامه را بازبینی کنید.

پاسخنامه خود را با عجله و بدون بازبینی تحویل ندهید. پاسخنامه ی خود را به موقع تمام کنید و 15 تا 20 دقیقه آخر را به بازبینی کل پاسخنامه اختصاص دهید، بررسی کنید که آیا سؤالی باقی مانده است، اعداد پاسخ را به درستی ذکر کنید، املا را بررسی کنید، کلمات غیرقابل خواندن را دوباره بنویسید. این تضمین می کند که هرگز هیچ علامت مهمی را از دست نخواهید داد.

 

7. اگر اتفاقی افتاد …

اگر مشکلی پیش آمد، مثلاً به سؤال اشتباهی پاسخ داده‌اید، یک متن مهم را نادیده گرفته‌اید یا سؤالی را اشتباه خوانده‌اید، نگران نباشید. در عوض، یک نفس عمیق بکشید و پاسخ‌های جدید/درست را تا جایی که ممکن است جزئیات بنویسید و زیر کلمات کلیدی مهم خط بکشید.

 

 

و در آخر … نکات مدیریت زمان ذکر شده در بالا را در طول امتحانات را امتحان کنید و ببینید چقدر در کاهش استرس امتحان و بهبود نمره شما موثر است.

..

..

 

 How To Manage Time During Exams

 

 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *