جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پلتفرم مشاوره و کوچینگ تحصیلی

نویسنده:

حامد صالحی

مشاوره شغلی و تحصیلی در دبیرستان

«علم، تجارت یا هنر؟»، سوالی که هر دانش آموز استاندارد پس از اتمام امتحانات کلاس نهم خود به طور تصادفی با آن مواجه می شود. انتخاب خط شغلی بعد از کلاس نهم و در زمان ورود به دبیرستان می تواند دلهره آور باشد زیرا ارزیابی نقاط قوت و ضعف فرد فرآیند آسانی نیست. با افزایش روزافزون دوره های تحصیلی و مشخصات شغلی، این روند پیچیده تر می شود. بنابراین، نیاز به حمایت و راهنمایی در این پیوند مهم زندگی، ضروری است. مشاوره شغلی بعد از 10 سالگی نقش اساسی در شکل دادن به شغل دانش آموزان دارد. در این نوشته در مورد نیاز به مشاوره شغلی و اینکه از کجا می توان بهترین راهنمایی را دریافت کرد صحبت خواهیم کرد. اما قبل از آن، اجازه دهید مروری بر جریان‌هایی که می‌توانید بعد از دبیرستان انتخاب کنید، داشته باشیم.

مشاوره شغلی و تحصیلی در دبیرستان: «علم، تجارت یا هنر؟»، سوالی که هر دانش آموز استاندارد پس از اتمام امتحانات کلاس نهم خود به طور تصادفی با آن مواجه می شود. انتخاب خط شغلی بعد از کلاس نهم و در زمان ورود به دبیرستان می تواند دلهره آور باشد زیرا ارزیابی نقاط قوت و ضعف فرد فرآیند آسانی نیست. با افزایش روزافزون دوره های تحصیلی و مشخصات شغلی، این روند پیچیده تر می شود. بنابراین، نیاز به حمایت و راهنمایی در این پیوند مهم زندگی، ضروری است. مشاوره شغلی بعد از 10 سالگی نقش اساسی در شکل دادن به شغل دانش آموزان دارد. در این نوشته در مورد نیاز به مشاوره شغلی و اینکه از کجا می توان بهترین راهنمایی را دریافت کرد صحبت خواهیم کرد. اما قبل از آن، اجازه دهید مروری بر جریان‌هایی که می‌توانید بعد از دبیرستان انتخاب کنید، داشته باشیم.

گزینه های شغلی بعد از کلاس نهم چیست؟

انتخاب جریان مناسب پس از کلاس نهم مسیر آینده شغلی شما را تعیین می کند و این یکی از دشوارترین تصمیمات است. بنابراین، مهم است که قبل از انتخاب یک جریان خاص، از چشم انداز شغلی و رشد آگاه باشید. بنابراین، برای آگاهی کامل، مشاوره شغلی بعد از نهم ضروری است. در اینجا مروری کوتاه بر گزینه های مختلف موجود پس از اتمام امتحانات دبیرستان است:

  • علوم پایه:

که به عنوان یکی از محبوب ترین جریان ها تلقی می شود، علوم پایه طیف گسترده ای از گزینه های شغلی سودآور را در زمینه های علوم پزشکی و مهندسی ارائه می دهد. بزرگترین مزیت انتخاب این رشته این است که در صورتی که مشخصات شغلی با اهداف حرفه ای شما مطابقت نداشته باشد، می توانید به هر خط شغلی دیگری تغییر دهید.

مشاوره شغلی و تحصیلی در دبیرستان

  • تجارت:

دومین رشته ی محبوب، تجارت است. برای کسانی از شما که علاقه مند به یادگیری در مورد امور مالی، حسابداری، حقوق تجارت و اقتصاد هستند، این جریان مناسبی برای شروع حرفه خود است. این جریان همچنین مجموعه ای از فرصت های شغلی را برای کسانی که دوره های حرفه ای مانند تحلیلگر مالی را دنبال می کنند ارائه می دهد.

  • هنر/علوم انسانی:

این جریان به عنوان یکی از هیجان انگیزترین و بی نظیرترین انتخاب ها بعد از کلاس نهم محسوب می شود. با توجه به اینکه صنایع مختلف مرتبط با این جریان با سرعتی سریع در حال توسعه هستند، اکنون دانشجویان و دانش آموزان بیشتری این جریان را انتخاب می کنند.0

 

نیاز به مشاوره شغلی و تحصیلی برای دبیرستان

شروع یک حرفه در رشته ای که انتخاب می کنید یکی از مهم ترین بخش های زندگی شماست. بنابراین، تصمیم گیری شغلی مناسب در واقع یک کار استرس زا و طاقت فرسا است. مشاوره یا راهنمایی شغلی برای کمک به افرادی است که در مورد انتخاب مسیر شغلی، تحصیل در کدام دانشگاه یا برای کسانی که می‌خواهند رشته حرفه‌ای خود را تغییر دهند، سردرگم هستند. مشاوران شغلی به عنوان یک مربی زندگی یا درمانگر عمل می کنند که اطمینان حاصل می کنند که دانش آموز مسیری را انتخاب می کند که با علایق و توانایی های آنها مطابقت دارد. تا کلاس نهم، تقریباً به دانش‌آموزان یک برنامه درسی ثابت آموزش داده می‌شود، اما بعد از نهم، برنامه درسی با رشته ای که انتخاب می‌کنید تغییر می‌کند. بنابراین، مشاوره تحصیلی بعد از نهم می تواند با تجزیه و تحلیل نقاط ضعف و قوت، ویژگی های شخصیتی و علایق شما، در انتخاب رشته و خط شغلی به شما کمک کند. مشاوران شما را در انتخاب رشته ی مناسب راهنمایی می کنند که به شما کمک می کند تا در حرفه خود با موفقیت پیشرفت کنید.

راهنمای شغلی چیست؟

راهنمای شغلی یک برنامه مشاوره است که به دانش آموزان کمک می کند تا مسیر شغلی مناسب را بر اساس انتخاب های تحصیلی و حرفه ای خود انتخاب کنند. ارزیابی کمی و کیفی دانش، مهارت‌ها، اطلاعات و تجربه دانش‌آموز، مشخص می‌کند که کدام گزینه‌های شغلی در دسترس مناسبتر هستند.

.
.
.
.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *