جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پلتفرم مشاوره و کوچینگ تحصیلی

نویسنده:

حامد صالحی

دانشگاه فرهنگیان

هر ساله داوطلبان بسیاری با مراجعه به سایت سنجش علاقه مندی خود به تحصیل در دانشگاه فرهنگیان را اعلام می نمایند. دانشگاه فرهنگیان از طریق کنکور سراسری اقدام به پذیرش و تربیت دانشجویان برای شغل معلمی نموده تا بتواند نیرو های مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش کشور را از این روش تامین نماید.

به همین خاطر دانشگاه فرهنگیان زیر نظر وزارت علوم و تحقیقات، فناوری با داشتن چندین پردیس و مراکز آموزشی وابسته، در راستای تربیت معلمان و توانمند سازی نیروی انسانی کشور فعالیت می کند و علاقمندان به تحصیل در رشته های این دانشگاه می توانند پس از حد نصاب رتبه لازم برای ورود به دانشگاه فرهنگیان و نیز قبولی در مصاحبه دانشگاه اقدام به ثبت نام نمایند.

همچنین، با توجه به استخدام قطعی در رشته تربیت معلم دانشگاه فرهنگیان و شرایط کاری خوب، داوطلبان بسیاری در تلاش برای تحصیل در این دانشگاه هستند؛ به همین خاطر این افراد باید از جزئیات مراحل و نحوه پذیرش دانشگاه فرهنگیان مطلع شده تا شاهد نام خود در میان لیست پذیرفته شدگان این دانشگاه باشند.

 

دانشگاه فرهنگیان

دانشگاه فرهنگیان چیست

دانشگاه فرهنگیان که قبلا با عنوان دانشگاه های تربیت معلم شناخته شده بود، دانشگاهی برای تامین، تربیت و توانمند سازی معلمان و نیروی انسانی مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش است. این دانشگاه در سال 1390 از طریق تجمیع کلیه مراکز تربیت معلم سراسر ایران تاسیس شد که در حال حاضر دارای 98 واحد در قالب 64 پردیس دانشگاهی و 34 دانشکده می ‌باشد.

لیست رشته های دانشگاه فرهنگیان شامل رشته های دبیری الهیات و معارف اسلامی، علوم تربیتی، علوم ورزشی، راهنمایی و مشاوره، دبیری زبان انگلیسی، آموزش زبان و ادبیات فارسی، دبیری علوم اجتماعی، دبیری شیمی، دبیری زبان و ادبیات عرب، دبیری ریاضی، دبیری فیزیک، دبیری تاریخ، دبیری تربیت بدنی، دبیری جغرافیا، دبیری زیست شناسی، ارتباط تصویری و… می باشد.

 

شرایط پذیرش

داوطلبان با ثبت نام کنکور سراسری گام اول برای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان را برمی دارند اما آن چه این روند را تکمیل کرده و آرزوی متقاضیان را محقق می سازد، داشتن شرایط ثبت نام این دانشگاه و کسب رتبه قبولی در اعلام نتایج نهایی کنکور می باشد.

سازمان سنجش با انتشار دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته کنکور، شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو در رشته محل های دانشگاه فرهنگیان و یا همان رشته تربیت معلم سابق را در اختیار داوطلبان قرار می دهد. از مهم ترین شرایط اختصاصی لازم برای انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارا بودن حداقل نمره علمی کل 6500 و بالاتر
 • داشتن حداکثر سن 24 سال تمام در بدو ورود به دانشگاه
 • داشتن حداقل معدل کل لازم در دوره متوسطه دوم (پایه های دهم، یازدهم و دوازدهم) که در دفترچه انتخاب رشته اعلام می گردد. (لازم به ذکر است که سال گذشته این حداقل معدل 14 در نظر گرفته شده بود.)
 • بومی بودن داوطلب در کد رشته محل مربوط
 • برخورداری از سلامت کامل تن و روان و شرایط مناسب جسمانی برای حسن انجام وظیفه معلمی

 

مراحل قبولی در این دانشگاه

سازمان سنجش به عنوان مجری برگزاری کنکور 1402 از کلیه علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه ها فرهنگیان و تربیت معلم سابق ثبت نام به عمل آورده و مقدمات لازم برای برپایی رقابتی سالم را فراهم می کند. کلیه مراحل ثبت نام، انتخاب رشته و اعلام نتایج این دانشگاه به صورت اینترنتی در سایت sanjesh.org انجام شده و کلیه اخبار و اطلاعیه های مهم نیز از طریق همین سامانه اطلاع رسانی می شود.

مراحل قبولی

 1. اولین قدم برای پذیرش دانشگاه فرهنگیان، تکمیل فرم ثبت نام و درج اطلاعات فردی و تحصیلی می باشد که به صورت اینترنتی و در سایت سازمان سنجش انجام می شود. داوطلبان ضمن مراجعه به این سایت می توانند دفترچه راهنمای ثبت نام را مورد مطالعه قرار داده و در صورت داشتن شرایط لازم برای این دانشگاه نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.
 2. پس از زمان برگزاری کنکور سراسری، کارنامه ای حاوی رتبه، تراز و وضعیت مجاز بودن داوطلبان برای انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان منتشر می شود. متقاضیانی که بر اساس این کارنامه مجاز به انتخاب رشته شدند، می توانند نسبت به اولویت بندی رشته محل های مورد علاقه خود اقدام نمایند.
 3. چینش انتخاب های داوطلب در این مرحله به صورت اینترنتی و با مراجعه به سایت سازمان سنجش انجام می شود. از این رو متقاضیان واجد شرایط پس از بررسی لیست رشته های دانشگاه فرهنگیان، ارائه شده در دفترچه انتخاب رشته می توانند فرم اینترنتی انتخاب رشته را در سایت سازمان سنجش تکمیل کنند.
 4. دانشگاه فرهنگیان از جمله دانشگاه های متمرکز با شرایط خاص بوده و پذیرش در آن منوط به شرکت در آزمون کتبی و مصاحبه است سازمان سنجش پس از مرحله انتخاب رشته، از متقاضیان واجد شرایط به صورت چند برابر ظرفیت دعوت به مصاحبه می کند و لیست اسامی دعوت شدگان به مصاحبه فرهنگیان را در سایت خود منتشر می کند. دعوت شدگان لازم است طبق برنامه زمانی سازمان سنجش به هسته های گزینش تعیین شده مراجعه کنند و مرحله مصاحبه را پشت سر بگذارند.
 5. مهم ترین مرحله پذیرش دانشگاه فرهنگیان مصاحبه این دانشگاه است که توسط هسته های گزینش تعیین شده در هر استان انجام می شود. مصاحبه دانشگاه فرهنگیان بیشتر شامل سوالات علمی، عقیدتی و سیاسی، بررسی و معاینه سلامت جسم، روان و انگیزه داوطلب از تحصیل در دانشگاه های فرهنگیان است.
 6. با اتمام فرآیند مصاحبه دانشگاه فرهنگیان وضعیت قبولی یا عدم قبولی داوطلبان همزمان با اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری در سایت سازمان سنجش منتشر می شود.

رتبه لازم برای دانشگاه فرهنگیان

 • داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلم سابق شدند به منظور اولویت بندی رشته محل های مورد علاقه خود می بایست کارنامه اولیه کنکور سراسری را مورد بررسی قرار داده و بر اساس رتبه و تراز اکتسابی خود فرم اینترنتی انتخاب رشته را تکمیل نمایند.
 • این داوطلبان در صورت دسترسی به آخرین رتبه دانشگاه فرهنگیان و مقایسه رتبه خود با داوطلبان سال گذشته، می توانند چینش انتخاب های خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. بر این اساس در این بخش لینک دسترسی به کارنامه و رتبه قبولی این دانشگاه ارائه شده است تا متقاضیان بتوانند با بررسی رتبه و کارنامه قبولی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، شانس قبولی و دعوت به مصاحبه خود را برای پذیرش این دانشگاه تخمین بزنند.

نکاتی در مورد مصاحبه فرهنگیان غول مرحله آخر

 • پذیرش در دانشگاه فرهنگیان برخلاف اکثر دانشگاه ها از دو مرحله آزمون کتبی و مصاحبه تشکیل شده که در هر قسمت نمره مجزایی برای داوطلبان در نظر گرفته شده است. داوطلبان بعد از گذر از مرحله آزمون کتبی کنکور سراسری و انتخاب رشته، تنها در صورت کسب حدنصاب دعوت به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان، می توانند وارد مرحله دوم این که همان مصاحبه است، بشوند. مصاحبه دانشگاه فرهنگیان در واقع سنجش توانایی ‌های علمی، سلامت جسمانی و بررسی شان معلمی در فرد متقاضی بوده که می توان گفت یکی از مهم ترین بخش های پذیش دانشگاه های تربیت معلم به حساب می آید.
 • هر داوطلب باید قبل از شرکت در جلسه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان خود را آماده نماید که یکی از مهم ترین قسمت آمادگی، فراهم کردن مدارک لازم برای مصاحبه فرهنگیان است. مدارکی توسط دانشگاه ها مشخص می شود که دانشجویان دعوت شده به مصاحبه، باید در روز مصاحبه آن ها را همراه خود ببرند.
 • در نظر داشته باشید دعوت به مصاحبه دلیل برای قبول شدن در این دانشگاه ها نیست بلکه داوطلبانی که دارای شرایط اولیه مصاحبه هستند به صورت چند برابر ظرفیت برای مصاحبه دعوت شده و بر اساس معیار های مد نظر مصاحبه کنندگان مورد سنجش و گزینش قرار می گیرند.

مزایای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان

 • دانشجویان از بدو ورود استخدام آموزش و پرورش می شوند.
 • دانشجویان در طول دوره ی تحصیل، از کمک‌ هزینه تحصیلی برخوردار می باشند.
 • دانشگاه فرهنگیان برای دانشجویان واجد شرایط، خوابگاه تهیه می نماید.
 • تحصیل در دانشگاه فرهنگیان تمام وقت، به صورت شبانه روزی خواهد بود.
 • مدت تحصیل دانشجو معلمان جزء سـوابق خـدمت آنـان محسـوب مـی شـود.
 • دانشجو معلمان از ترم 4 شروع به تدریس در مدارس به صورت کاروزی می‌ کنند و می بایست خود را برای تحویل کارنمای معلمی در ترم های آخر آماده سازند.
 • مزیت مهم دیگر این است که دانشجویان پسر قبول شده در دانشگاه فرهنگیان خدمت سربازی ندارند و فقط باید دوره آموزشی را بگذرانند.
 • دانشجویان از بیمه بازنشستگی و سلامت نیز برخوردار می باشند.
 • امکان اعزام به خارج فرهنگیان وجود دارد.

 

.

.

.

.

.

سایت دانشگاه فرهنگیان

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *