جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پلتفرم مشاوره و کوچینگ تحصیلی

نویسنده:

حامد صالحی

تفریح کردن دانش آموزان

بسیاری از دانش آموزان به خصوص در دوران کنکور تصور می کنند که باید فقط میخکوب کتاب هایشان شوند و ربات وار درس بخوانند، چون در غیر این صورت نمی توانند به نتیجه دلخواهشان برسند! اما آنچه که بسیاری از متخصصین حوزه مشاوره کنکور تجربی، ریاضی و انسانی به آن معتقد هستند، این است که دانش آموزان ابتدا انسانی با تمام نیازهای انسانی هستند و بعد وظیفه ای به نام درس خواندن بر دوش آن ها است!

تفریح کردن دانش آموزان: بسیاری از دانش آموزان به خصوص در دوران کنکور تصور می کنند که باید فقط میخکوب کتاب هایشان شوند و ربات وار درس بخوانند، چون در غیر این صورت نمی توانند به نتیجه دلخواهشان برسند! اما آنچه که بسیاری از متخصصین حوزه مشاوره کنکور تجربی، ریاضی و انسانی به آن معتقد هستند، این است که دانش آموزان ابتدا انسانی با تمام نیازهای انسانی هستند و بعد وظیفه ای به نام درس خواندن بر دوش آن ها است!

یعنی چه؟ یعنی این که درس خواندن به خصوص در بازه زمانی کنکور که قرار است سرنوشت و آینده شما را بسازد، اهمیت زیادی دارد، اما به این معنی نیست که شما باید نیاز روانیتان به تفریح را نادیده بگیرید و تنها به کتاب هایتان بچسبید!

البته قطعاً بخشی از این موضوع که داوطلبان فکر می کنند با تعطیل کردن تمام تفریحاتشان و کاهش بیش از اندازه زمان خواب و استراحتشان می توانند به نتیجه دلخواهشان برسند و در بهترین دانشگاه های کشور قبول شوند، به استرس ها واضطراب های این دوران و همچنین فشارهای اطرافیان برمی گردد، اما طبیعتاً اگر شما برنامه ریزی کنکور ریاضی، تجربی و انسانی خود را به افراد کاربلد بسپارید، می توانید تعادلی مابین درس خواندن و تفریحاتتان ایجاد کنید تا هر روز مجبور نباشید که از اول صبح تا آخر شب فقط چهارچوب اتاقتان و کتاب ها و جزوات درسیتان را ببینید!

تفریح کردن دانش آموزانبهترین تفریحات در دوران درس خواندن

اگر می خواهید بازدهی مطالعات خود در دوران درس خواندن را افزایش دهید، باید افراط و تفریط را کنار بگذارید و به کمک افراد حرفه ای در زمینه مشاوره کنکور انسانی، ریاضی و تجربی، برای زمان های مطالعاتی و تفریحاتیتان، برنامه ای بی نقص طراحی کنید! اما با این وجود ما هم در این بخش تعدادی از بهترین تفریحاتی که می توانید در این دوران انجام دهید تا همیشه سرحال و پر انرژی باشید را در اختیارتان قرار می دهیم.

  • ورزش کردن را جدی بگیرید

برای این که بازدهی مطالعاتیتان را افزایش دهید، باید ورزش کردن در دوران درس خواندن را جدی بگیرید. البته قرار نیست که در این دوران به یک ورزشکار حرفه ای تبدیل شوید و هر روز وزنه های سنگین بزنید، بلکه ورزش کردنتان می تواند شامل پیاده روی در هوای آزاد باشد یا این که مثلاً در نزدیک ترین باشگاه محل زندگیتان ثبت نام کنید و روزانه ۳۰ دقیقه ورزش های سبک مثل راه رفتن روی تردمیل انجام دهید! پس فراموش نکنید که در دوران حساسی مثل کنکور به ورزش به شکل یک تایم استراحت و بازگردانی انرژی نگاه کنید و هدف هایی مثل کم کردن ۱۰ کیلو از وزنتان را کنار بگذارید، چون ممکن است روی هدف اصلیتان یعنی کنکور تاثیر بگذارد و اجازه ندهد که با تمرکز مطالعه کنید!

  • گاهی در تورهای یک روزه تفریحی شرکت کنید

می توانید با همفکری مشاورتان هر چند وقت یکبار در تورهای یک روزه تفریحی شرکت کنید و حال و هوای خودتان را تغییر دهید.

  • به استخر بروید

همان طور که می دانید ویژگی معجزه آسای آب این است که باعث ایجاد آرامش روحی و روانی و نشاط و شادابی می شود. بنابراین اگر به استخر رفتن علاقه دارید، حتماً بعضی روزها به استخر بروید تا هم عضلاتتان جانی دوباره بگیرند و هم حال و احوال روحیتان تقویت شود.

  • آخر هفته ها فیلم سینمایی تماشا کنید

تماشای فیلم سینمایی در آخر هفته به خصوص اگر در ژانر طنز یا ژانر مورد علاقه شما باشد، باعث شادابی و انرژی بیشترتان می شود. اما دقت داشته باشید که چرا می گوییم فیلم سینمایی ببینید نه سریال؟ چون سریال به دلیل ادامه دار بودن ذهن شما را درگیر این می کند که در آینده چه اتفاقی می افتد و همین تمرکز شما را می گیرد، اما فیلم سینمایی چون در جا تمام می شود، کمتر درگیری ذهنی ایجاد می کند. پس در صورتی که از دیدن فیلم سینمایی لذت می برید، می توانید در آخر هفته به عنوان تفریح، کنار اعضای خانواده یا دوستانتان یک فیلم سینمایی تماشا کنید.

 

  • پاداش تفریحی برای خودتان در نظر بگیرید

شما می توانید برای خودتان هدف مطالعاتی در نظر بگیرید و وقتی به آن هدف رسیدید، به خودتان یک پاداش تفریحی بدهید. مثلاً فرض کنید که چند وقت است دوست داشتید به رستوران یا کافی شاپ بروید ولی به خودتان قول دادید که وقتی در آزمون آزمایشیتان فلان تراز را کسب کردید، می توانید با دوستانی که به اصطلاح انرژی منفی هم نیستند به این مکان ها بروید و مدتی خوش بگذرانید. به شما قول می دهیم که این تفریح چون نتیجه تلاش و رسیدن شما به هدفتان بوده است، بیشتر از هر تفریح و استراحت دیگری بهتان می چسبد.

  • به موسیقی هایی که دوست دارید گوش کنید

واژه تفریح و استراحت را برای خودتان سخت نکنید! همیشه قرار نیست به بیرون از منزل بروید و قدم بزنید یا تفریحات دیگری انجام دهید! گاهی تفریح و تجدید قوای شما می تواند به سادگی گوش کردن به چند موسیقی مورد علاقه تان باشد که می تواند انرژی مضاعفی به شما ببخشد.

.

.

.

.

مقالاتِ تحقیقاتی برای تحقیق در مورد اوقات فراغت دانش آموزان

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *