جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پلتفرم مشاوره و کوچینگ تحصیلی

نویسنده:

حامد صالحی

فیروز نادری

فیروز نادری از برترین دانشمندان و مدیران ایرانی-آمریکایی ناسا بوده است. او به واسطه اختراعاتش در زمینه ساخت ۲ کاوشگر مریخی به نام های فرصت (Oppotunity) و روح (Spirit)، انسان را نسبت به شرایط زندگی در مریخ آگاه کرده است. فیروز نادری به واسطه فعالیت های خود در ناسا به مدت ۳۶ سال، بارها مورد تحسین و توجه مردم ایران قرار گرفته است. وی همچنین در جشنواره جهانی فیلم و سریال که در ایالات متحده برگزار شد جایزه اسکار فیلم فروشند اصغر فرهادی را در نبود ایشان دریافت نمود و برای او ارسال کرد.

فیروز نادری از برترین دانشمندان و مدیران ایرانی-آمریکایی ناسا بوده است.

او به واسطه اختراعاتش در زمینه ساخت ۲ کاوشگر مریخی به نام های فرصت (Oppotunity) و روح (Spirit)، انسان را نسبت به شرایط زندگی در مریخ آگاه کرده است.

فیروز نادری به واسطه فعالیت های خود در ناسا به مدت ۳۶ سال، بارها مورد تحسین و توجه مردم ایران قرار گرفته است.

وی همچنین در جشنواره جهانی فیلم و سریال که در ایالات متحده برگزار شد جایزه اسکار فیلم فروشند اصغر فرهادی را در نبود ایشان دریافت نمود و برای او ارسال کرد.

تولد و کودکی فیروز نادری

فیروز نادری (Firouz Michael Naderi)  در ۵ فروردین ۱۳۲۵ شمسی (۲۵ مارس ۱۹۴۶ میلادی) در استان شیراز چشم به جهان گشود. پدر و مادر وی ۴ سالگی اش از یکدیگر طلاق گرفتند. او طعم بی مادری را خیلی زود چشید و سرپرستی اش به پدر اش واگذار شد.  فیروز نادری دوران ابتدایی مدرسه اش را در زادگاهش شیراز گذراند. پس از اتمام این دوره، برای تحصیل در دوره دبیرستان به تهران نقل مکان کرد.

پدر اش به او اجازه ورود به هنرستان را نداد به همین خاطر علاقه فیروز به مهندسی برق سرکوب شد. پس از فارغ التحصیلی، او به آمریکا فرستاده شد تا در آنجا تحصیلات خود را ادامه دهد. او در آمریکا دوره کارشناسی خود را در دانشگاه ایالتی آیووا گذراند و پس از پایان این دوره، برای اخذ مدرک دکتری، به دانشگاه کالیفرنیای جنوبی رفت و توانست مدرک دکتری خود از سال ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۶ میلادی (۱۳۵۰ تا ۱۳۵۴ شمسی) اخذ نماید.

فیروز نادری

سفر به ایران

فیروز نادری پس از پایان تحصیلات اش با مدرک عالی به وطن خود بازگشت تا به خانواده اش سر بزند. پس از بازگشت، وی مشمول خدمت بود بنابراین به اجبار ۲ سال از عمر خود را صرف خدمت به کشورش کرد. پس از پایان خدمت، به واسطه مدرک عالی خود، در مرکز سنجش از دور ایران، فعالیت خود را آغاز نمود.

بازگشت به آمریکا و ورود به ناسا

پس از مدتی حضور در مرکز سنجش، فیروز نادری به محض بازگشت به آمریکا، به سازمانی مستقل در قوه مجریه حکومت فدرال آمریکا که ناسا (NASA) نام داشت، پیوست. حیطه کاری او در آغاز ورود به ناسا مربوط به مشاغل های مختلفی چون کار های فنی، مدیریت ماهواره های متحرک، مدیریت رصد خانه های ستاره شناسی، مدیریت های رادار های سنجش از دور، مدیر اکتشافات حاصل از تحقیق در مریخ و فضا بود.

از مهم ترین عناوین کسب شده وی، میتوان به دستیابی به عنوان مدیریت برنامه های وجود حیات در مریخ در سال ۱۹۹۶ میلادی (۱۳۷۵ شمسی) اشاره نمود. به مدت ۱۰ سال بعد، فیروز نادری به JPL که زیر مجموعه ای از ناسا بود پیوست. او در JPL به عنوان مدیر تحقیقات پروازی علوم فضایی و مدیر طرحی به نام تفرق سنج فعالیت خود را شروع کرد. لازم به ذکر است که فیروز نادری سابقه فعالیت با عنوان سرپرست برنامه فناوری ارتباطات ماهواره ای پیشرفته در ناسا را دارد. همچنین وی عنوان مدیریت برنامه ماهواره های متحرک در JPL را در کارنامه خود ثبت کرده است.

اوج دوران کاری فیروز نادری

فیروز نادری همچنین در این ۱۰ سال توانست عنوان مدیر برنامه های مریخ را در سال ۲۰۰۰ میلادی (۱۳۷۹ شمسی) که به تازگی تاسیس شده بود را کسب کند. این شغل ایجاب می کند که تمامی کاوش و اکتشافات از مریخ را برنامه ریزی و بر روی آنان تحقیق کند. موفقیت های او در این زمینه سبب شد تا ارتقای شغلی خوبی بگیرد و در همان سال به عنوان مدیر پروژه های اکتشافی از مریخ دست پیدا کند. در ادامه نیز توانست به عنوان شغلی معاون مدیر ارشد برنامه ریزی مرکز JPL که مخصوص آزمایشات پیشران جت ها بود، برسد.

فیروز نادری بارها به دلیل موفقیت های چشمگیرش، توانسته است توجه مدیران ارشد را به خود جلب کند که باعث می شد فضای شغلی قبلی برای قابلیت او کوچک بنظر برسد. شاید یکی از مهم ترین عنوان شغلی کسب شده آقای نادری را می توان مسئول طراح برنامه ها و راهبرد های آنان در مرکز JPL دانست. از دیگر مشاغل مهم فیروز نادری در سال ۲۰۱۱ میلادی (۱۳۹۰ شمسی) رقم خورده است که به عنوان مدیر کاوش های روباتیک در فضا فعالیت کرد. اما دستاورد های مهمی توسط فیروز نادری در بازه حضور ۳۶ ساله اش در ناسا بدست آمده است که به واسطه آنان کاوش های مریخی بسیار آسان تر شده بود و حضور انسان ها در بعضی از مواقع غیر ضروری شد.

اختراعات و دستاورد های فیروز نادری

گرچه عنوان های شغلی کسب شده توسط فیروز نادری در ناسا، او را تا حدی مشهور کرده است ولی ایشان زمانی اسم شان بر سر زبان ها افتاد که با ساخت دو کاوشگر مریخی، انجام تحقیقات و کشفیات را در مریخ برای فضانوردان آسان نمود. این دو کاوشگر اطلاعات خوبی به ناسا اعم از وجود حیات در مریخ رساندند.

جوایز و افتخارات

  • کسب جایزه دوم ویلیام راندولف لاولیس از جامعه فضانوردان آمریکایی در سال ۲۰۱۰ میلادی (۱۳۸۹ شمسی)
  • کسب مدال افتخار جزیره الیس در سال ۲۰۰۵ میلادی (۱۳۸۴ شمسی)
  • دریافت جایزه لیبرال در سال ۲۰۰۴ میلادی (۱۳۸۳ شمسی)
  • دریاف مدال رهبری و خدمات برجسته ناسا
  • تغییر نام سیارکی در منظومه شمسی که EL۱ نام داشت، به Naderi-۵۵۱۵ به واسطه تلاش های موثر فیروز نادری در ناسا
  • کسب جایزه اسکار به همراه انوشه انصاری به واسطه عدم حضور اصغر فرهادی به خاطر اعتراض به تحریم ورود شهروندان ۷ کشور مسلمان به خاک آمریکا

اصغر فرهادی برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان به واسطه ساخت فیلم فروشنده شد.

 

حادثه و درگذشت

در اطلاعیه‌ای که در فیسبوک نادری همراه با عکسی از او در تخت بیمارستان منتشر شده، آمده بود که او در پی افت ناگهانی ضربان قلب از حال رفته و به‌دلیل برخورد سرش به دیوار و جابه‌جایی مهرهٔ گردن، نخاعش آسیب دیده‌است که باعث شده از گردن به پایین فلج شود. او گفت که عمل جراحی‌اش دوشنبه ۱ خرداد انجام شده و دوران نقاهتش چهار تا پنج ماه طول می‌کشد. اما او در روز نوزدهم خرداد ۱۴۰۲ و همزمان با بیستمین سالگرد پرتاب مریخ نورد اسپریت به فضا، در سن ۷۷ سالگی درگذشت.

.

.

.

.

.

جادوی باور

 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *