جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پلتفرم مشاوره و کوچینگ تحصیلی

نویسنده:

حامد صالحی

روش پومودورو

تکنیک پومودورو چیست؟

تکنیک پومودورو یک روش مدیریت زمان است که بر اساس امتداد 25 دقیقه ای کار، متمرکز است که با وقفه های پنج دقیقه ای شکسته می شود. استراحت های طولانی تر، معمولاً 15 تا 30 دقیقه، پس از چهار فاصله کاری متوالی گرفته می شود. هر فاصله کاری پومودورو نامیده می شود. (کلمه ایتالیایی گوجه فرنگی (جمع: pomodori)).

تاریخچه   

فرانچسکو سیریلو، توسعه‌دهنده و کارآفرین، تکنیک پومودورو را در اواخر دهه 1980، زمانی که دانشجوی دانشگاه بود، ایجاد کرد و از یک تایمر آشپزخانه به شکل گوجه‌فرنگی برای سازماندهی برنامه مطالعه خود استفاده کرد. در ابتدا، فواصل کاری متفاوتی را آزمایش کرد، از دو دقیقه شروع کرد و تا یک ساعت افزایش داد. او به سرعت متوجه شد که این مدت زمان طولانی تر از آن است که بتواند روی یک کار متمرکز بماند. او پومودوری 25 دقیقه ای را به عنوان زمان بهینه برای نیازهایش اعلام کرد.

از این تجربه، سیریلو دریافت که زمان می تواند به ابزاری برای اتحاد تبدیل شود، نه منبعی برای اضطراب!! تکنیک پومودورو اساساً افراد را آموزش می‌دهد تا با محدود کردن مدت زمانی که تلاش می‌کنند آن تمرکز را حفظ کنند و ایجاد زمان هایی برای استراحت، تمرکز بهتری روی کارها داشته باشند. این روش همچنین به آن‌ها کمک می‌کند تا بر تمایلات خود برای به تعویق انداختن کارها یا انجام چند کار، که هر دوی آنها به بهره‌وری آسیب می‌رسانند، غلبه کنند.

 

 

Pomodoro Technique روش پومودورو

تکنیک پومودورو شامل چه چیزی است؟

تکنیک پومودورو همچنین می تواند به افراد در ایجاد عادات کاری کارآمدتر کمک کند. از طریق مدیریت زمان موثر، آنها می توانند در زمان کمتری کارهای بیشتری انجام دهند، در حالی که به احساس موفقیت دست می یابند و احتمال فرسودگی شغلی را کاهش می دهند. برای این منظور، تکنیک پومودورو شامل پنج فرآیند افزایشی برای کمک به ایجاد یک رابطه آگاهانه و سازنده با زمان است:

  • یک رابطه موثر با زمان برای بهبود بهره وری ایجاد کنید.
  • تمرکز را روی کارها متمرکز کنید تا با تلاش کمتر به اهداف برسید.
  • یک برنامه روزانه تنظیم کنید، روند کار روزانه را بهبود بخشید و چندین کار را به طور موثرتر انجام دهید.
  • یک روال هفتگی تنظیم کنید، زمان را به طور مؤثرتری سازماندهی کنید و به اهداف متعدد برسید.
  • یاد بگیرید که تکنیک پومودورو را با یک محیط تیمی تطبیق دهید.

 

پنج مرحله زیر را برای متمرکز ماندن بر روی وظایف خود در طول روز تعریف کنید:

  • یک وظیفه برای پومودورو فعلی خود انتخاب کنید.
  • تایمر را روی 25 دقیقه تنظیم کنید.
  • به وظایف خود عمل کنید تا زمانی که تایمر به صدا درآید، سپس اتمام پومودورو را اعلام کنید.
  • استراحت کوتاهی داشته باشید؛ با پنج دقیقه شروع کنید، اما بدانید که می تواند کمتر از دو دقیقه باشد.
  • پس از چهار پومودورو، استراحت بیشتری داشته باشید. این به طور کلی 15 تا 30 دقیقه است.

برای هر پومودورو، زمانی را برای جمع بندی و مرور اختصاص دهید تا به حرکت یکپارچه از یک پومودورو به پومودورو دیگر کمک کنید. مهمتر از آن، اقدامات لازم را انجام دهید تا در حین پومودورو روی یک کار متمرکز بمانید و از وقفه جلوگیری کنید. افراد باید پومودوروی خود را از هر دو حواس پرتی داخلی و خارجی محافظت کنند. از بررسی ایمیل، حساب‌های شبکه‌های اجتماعی، گزارش‌های آب‌وهوا، رسانه‌های خبری یا هر گونه انحراف دیگری که می‌تواند توجه را از کار در حال انجام دور کند، خودداری کنید.

پیاده‌سازی‌های مختلف تکنیک پومودورو از فواصل زمانی متفاوتی برای بخش‌های کار و شکست استفاده می‌کنند. برای وقفه ها، اکیداً توصیه می شود که فرد فعالیتی را انتخاب کند که با کار در تضاد باشد. به عنوان مثال، شخصی که در رایانه کار می کند، باید از میز دور شود و نوعی فعالیت بدنی انجام دهد.

..

..

..

تکنیک پومودورو

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *