جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پلتفرم مشاوره و کوچینگ تحصیلی

نویسنده:

حامد صالحی

شیوه های مطالعه موثر

انتخاب روش مطالعه صحیح بخش مهمی از فرآیند یادگیری است که دانش آموزان اغلب از آن صرف نظر می کنند. انتخاب بهترین روش مطالعه برای موفقیت، می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا به پتانسیل کامل خود دست یابند، در حالی که یک روش مطالعه ضعیف، باعث عدم پیشرفت میشود؛ پس مهم نیست دانش‌آموز چقدر برای مطالعه تلاش کند، بلکه باید شیوه ی مناسب مطالعه خود را پیدا کند.

شیوه های مطالعه موثر: آیا روش مطالعه فعلی شما خواندن مکرر یک کتاب درسی است، به این امید که چیزی یاد بگیرید؟! اگر چنین است، آیا به این دلیل که نمی‌توانید چنین حجم وسیعی از اطلاعات را در مدت زمان کوتاهی به خاطر بسپارید، استرس دارید؟

به عنوان یک دانشجوی مقطع کارشناسی، توسعه مدیریت زمان و تکنیک‌های مطالعه موثر که به شما کمک می‌کند بیشترین اطلاعات را حفظ کنید، ضروری است. با یک استراتژی جدید وارد سال جدید شوید و برخی از این نکات مطالعه موثر زیر را امتحان کنید.

انتخاب روش مطالعه صحیح بخش مهمی از فرآیند یادگیری است که دانش آموزان اغلب از آن صرف نظر می کنند. انتخاب بهترین روش مطالعه برای موفقیت، می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا به پتانسیل کامل خود دست یابند، در حالی که یک روش مطالعه ضعیف، باعث عدم پیشرفت میشود؛ پس مهم نیست دانش‌آموز چقدر برای مطالعه تلاش کند، بلکه باید شیوه ی مناسب مطالعه خود را پیدا کند.

شاید شما به دنبال پیدا کردن روش مطالعه ی مناسب برای خود هستید؛ در این مقاله به شما کمک میکنیم روش مناسب خود را پیدا کنید و آنرا در زمان مطالعه استفاده کنید تا به بیشترین بهره وری خود برسید.

 

صحنه را تنظیم کنید.

1.شب خوب بخوابید       2.محیط مطالعه خود را تغییر دهید       3.از محیطی که با آن احساس خوبی دارید، جدا نشوید.                          4.به موسیقی آرامش بخش گوش کنید       5.چیزهایی که حواس شما را پرت میکنند را از بین ببرید       6.از میان وعده های مناسب و مقوی استفاده کنید.


9 روش مطالعه و نکات آن:

1. روش SQ3R

شیوه های مطالعه موثر

روش SQ3R یک تکنیک درک مطلب است که به دانش آموزان کمک می کند حقایق مهم را شناسایی کرده و اطلاعات را در کتاب درسی خود حفظ کنند. SQ3R (یا SQRRR) مخفف پنج مرحله از فرآیند درک مطلب است. این مراحل را برای یک جلسه مطالعه کارآمد و موثر امتحان کنید:

 • نظرسنجی (Survey): به جای خواندن کل کتاب، با مرور فصل به فصل و یادداشت برداری از هر عنوان اصلی و عنوان فرعی، تصویر یا سایر ویژگی های برجسته مانند نمودارها شروع کنید.

 

 • سؤال (Question): سؤالاتی را در مورد محتوای فصل تنظیم کنید، مانند این که این فصل درباره چیست؟ من قبلاً در مورد این موضوع چه می دانم؟

 

 • بخوانید (Read): خواندن کامل فصل را شروع کنید و به دنبال پاسخ سوالاتی باشید که فرموله کردید.

 

 • از بر بخوانید (Recite): پس از خواندن یک بخش، آنچه را که خواندید با کلمات خود خلاصه کنید. سعی کنید نکات اصلی را یادآوری و شناسایی کنید و به هر سوالی از مرحله دوم پاسخ دهید.

 

 • مرور (Review): پس از اتمام فصل، مرور مطالب برای درک کامل آن مهم است. سوالاتی را که ایجاد کرده اید امتحان کنید و هر قسمتی را که نیاز دارید دوباره بخوانید.

 

                        می توانید این تکنیک مطالعه را قبل از شرکت در امتحان نهایی خود امتحان کنید.

 

2. تمرین بازیابی

شیوه های مطالعه موثر

تمرین بازیابی به معنای یادآوری مفهوم در آینده است. اینکه شما یک مفهوم را برای پاسخ به یک سوال که در ذهنتان دارید یادآوری کنید، آن مفهوم بهتر در ذهن شما جای میگیرد.

اگر بازیابی را تمرین کنید، احتمالاً بعداً اطلاعات را به خاطر خواهید آورد. در زیر چند روش وجود دارد که می توانید فرآیند بازیابی را در روال مطالعه خود پیاده کنید.

 • از تست های تمرینی استفاده کنید : بدون اینکه به کتاب یا یادداشت های خود نگاه کنید، از تست ها یا سوالات تمرینی برای امتحان خود استفاده کنید.

 

 • سؤالات خود را بسازید : معلم خود باشید و سؤالاتی را ایجاد کنید که فکر می کنید در یک آزمون قرار می گیرند. اگر در یک گروه مطالعه هستید، دیگران را تشویق کنید که همین کار را انجام دهند و سوالات خود را مبادله کنید.

 

 • از فلش کارت استفاده کنید : فلش کارت ایجاد کنید، اما مطمئن شوید که تکنیک بازیابی خود را تمرین کنیدو پاسخ ها را یادداشت کنید و سپس بررسی کنید.

 

3. تمرین با فاصله

شیوه های مطالعه موثر

تمرین توزیع‌شده، دانش‌آموزان را تشویق می‌کند که به‌جای انباشته کردن دروس در شب قبل، در مدت زمان طولانی‌تری مطالعه کنند. وقتی مغز ما تقریباً چیزی را فراموش می کند، برای به خاطر آوردن آن اطلاعات بیشتر کار می کند. فاصله گرفتن از مطالعه به ذهن شما این امکان را می دهد که بین ایده ها ارتباط برقرار کند.

برای امتحان این تکنیک، مطالب خود را در فواصل زمانی مشابه برنامه زیر مرور کنید:

 • روز اول: مطالب را در کلاس یاد بگیرید.

 

 • روز دوم: بازبینی و بررسی کنید.

 

 • روز سوم: بازبینی و بررسی کنید.

 

 • بعد از یک هفته: بازبینی و بررسی کنید.

 

 • بعد از دو هفته: بازبینی و بررسی کنید.

 

این مهم است که برنامه ریزی را زود شروع کنید. در ابتدای هر ترم، هر روز زمانی را فقط برای مطالعه و مرور مطالب در نظر بگیرید. حتی اگر امتحانات شما چند ماه دیگر باشد، این به شما کمک می کند تا خود را مسئولیت پذیر نگه دارید.

 

4. روش PQ4R

شیوه های مطالعه موثر

این روش رویکردی فعال برای یادگیری دارد که حفظ و درک موضوع را بهبود می بخشد. مشابه روش SQ3R در بالا، PQ4R  مخفف شش مرحله در فرآیند مطالعه است.

 • پیش‌نمایش (Preview): قبل از شروع خواندن، اطلاعات را پیش‌نمایش کنید تا ایده‌ای درباره موضوع پیدا کنید. مطالب را مرور کنید و فقط سرفصل ها، زیرعنوان ها و متن هایلایت شده را بخوانید.

 

 • سوال (Question): سوالات مرتبط با موضوع را از خود بپرسید، مانند اینکه انتظار دارم چه چیزی یاد بگیرم؟ من قبلاً در مورد این موضوع چه می دانم؟

 

 • بخوانید (Read): اطلاعات را یک بار بخوانید و سعی کنید پاسخ سوالات خود را پیدا کنید.

 

 • انعکاس (Reflect): آیا شما به همه سوالات خود پاسخ دادید؟ اگر نه، برگردید و ببینید آیا می توانید پاسخ را پیدا کنید.

 

 • از بر بخوانید (Recite): با زبان خودتان، یا صحبت کنید یا خلاصه ای از اطلاعاتی را که خواندید بنویسید.

 

 • مرور (Review): یک بار دیگر به مطالب نگاه کنید و به هر سوالی که هنوز پاسخ داده نشده پاسخ دهید.

 

5- تکنیک فاینمن(Feynman)

شیوه های مطالعه موثر

تکنیک فاینمن روشی کارآمد برای یادگیری سریع یک مفهوم با توضیح ساده است. این تکنیک بر اساس این ایده است: “اگر می خواهید چیزی را خوب بفهمید، سعی کنید آن را به سادگی توضیح دهید.” معنای آن این است که با تلاش برای توضیح یک مفهوم با کلمات خود (با زبان خودتان)، احتمالاً آن را خیلی سریعتر درک خواهیم کرد.

چگونه کار می کند:

 • موضوع/مفهومی که در حال مطالعه آن هستید را در بالای یک برگه بنویسید.

 

 • سپس آن را با کلمات خود توضیح دهید که گویی به شخص دیگری آموزش می دهید.

 

 • آنچه نوشتید را مرور کنید و نقاطی را که در آن اشتباه کرده اید شناسایی کنید. هنگامی که آنها را شناسایی کردید، به یادداشت ها یا مطالبی که از قبل نوشته اید بازگردید و پاسخ صحیح را بیابید.

 

 • در نهایت، اگر قسمت‌هایی در نوشتار شما وجود دارد که در آن از اصطلاحات فنی یا زبان پیچیده استفاده کرده‌اید، به عقب برگردید و این بخش‌ها را به زبان ساده‌تر بازنویسی کنید.

 

6. یادداشت برداری با خودکارهای رنگی

شیوه های مطالعه موثر

یادداشت های نامرتب می توانند یادآوری نکات مهم یک مطلب را سخت کنند. نوشتن رنگی، روشی پویا برای سازماندهی اطلاعاتی است که بهتر یاد می گیرید. همچنین به شما کمک می کند تا مهم ترین ایده ها را مرور و اولویت بندی کنید.

یک مطالعه اخیر نشان داد که رنگ می تواند عملکرد حافظه فرد را بهبود بخشد. همان مطالعه نشان داد که رنگ‌های گرم (قرمز و زرد) «می‌توانند محیط یادگیری مثبت و انگیزشی ایجاد کنند که می‌تواند به یادگیرندگان کمک کند تا نه تنها درک مثبتی نسبت به محتوا داشته باشند، بلکه به تعامل بیشتر با مواد آموزشی کمک کنند». همچنین گزارش داد که رنگ های گرمتر “توجه را افزایش می دهند و هیجان و اطلاعات را برمی انگیزند.”

نوشتن رنگی ممکن است بیهوده به نظر برسد، اما این نکات را در نظر داشته باشید:

 • نکات کلیدی را با رنگ قرمز بنویسید.

 

 • اطلاعات مهم را با رنگ زرد برجسته کنید.

 

 • موضوعات را بر اساس رنگ سازماندهی کنید.

 

 • همه چیز را رنگ نکنید – فقط مهم ترین اطلاعات را رنگی کنید.

 

7. نقشه ذهنی

شیوه های مطالعه موثر

اگر یادگیرنده بصری هستید، نقشه ذهنی را امتحان کنید، تکنیکی که به شما امکان می دهد اطلاعات را به صورت بصری در یک نمودار سازماندهی کنید. ابتدا یک کلمه را در مرکز یک صفحه خالی می نویسید. از آنجا، ایده ها و کلمات کلیدی اصلی را می نویسید و آنها را مستقیماً به مفهوم اصلی متصل می کنید. سایر ایده های مرتبط همچنان به منشعب شدن ادامه خواهند داد.

ساختار نقشه ذهنی به نحوه ذخیره و بازیابی اطلاعات مغز ما مربوط می شود. نقشه ذهنی می تواند درک مطلب شما را بهبود بخشد. همچنین شما را قادر می سازد تا با برقراری ارتباط سلسله مراتبی و روابط بین مفاهیم و ایده ها، مفهوم بزرگتر را ببینید.

بنابراین، چگونه آن را انجام می دهید؟

 • یک ورق کاغذ خالی بردارید (یا از یک ابزار آنلاین استفاده کنید) و موضوع مطالعه خود را در مرکز بنویسید، مانند «رشد کودک».

 

 • یکی از ایده‌های اصلی خود (به عنوان مثال، فصلی از کتاب یا یادداشت‌هایتان) را به موضوع اصلی متصل کنید.

 

 • شاخه های فرعی را به شاخه اصلی خود متصل کنید. این تداعی ایده هاست.

 

 • نکته: برای هر شاخه از رنگ های مختلف استفاده کنید و اگر میتوانید به صفحه ی خود عکس بچسبانید و نقاشی بکشید.

 

8. قبل از مطالعه ورزش کنید.

شیوه های مطالعه موثر

ورزش نه تنها با خستگی مبارزه می کند، بلکه می تواند سطح انرژی را نیز افزایش دهد. اگر برای یافتن انگیزه برای مطالعه تلاش می کنید، یک برنامه ورزشی را به روز خود اضافه کنید. لازم نیست یک ساعت کامل در باشگاه باشید. ورزش می تواند یک تمرین 20 دقیقه ای در خانه یا پیاده روی سریع در اطراف محله شما باشد. هر چیزی که ضربان قلب شما را بالا ببرد.

قبل از مطالعه ورزش کنید:

 • عملکرد مغز را آغاز می کند و می تواند به بهبود حافظه و عملکرد شناختی کمک کند.

 

 • اندورفین را آزاد می کند که می تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد و سطح استرس را کاهش دهد.

 

9. قبل از خواب مطالعه کنید.

شیوه های مطالعه موثر

خواب برای عملکرد مغز، شکل گیری حافظه و یادگیری بسیار مهم است. مطالعه قبل از خواب، می تواند به بهبود یادگیری کمک کند. به گفته اسکات کایرنی، محققی از دانشگاه یورک در بریتانیا، “وقتی بیدار هستید چیزهای جدیدی یاد می گیرید، اما زمانی که خواب هستید آنها را اصلاح می کنید و بازیابی آنها و به کارگیری صحیح آنها را در زمان نیاز، آسان تر می کند.

هنگامی که شما خواب هستید، مغز خاطرات شما را سازماندهی می کند. شما میتوانید چند ساعت قبل از خواب مطالعه کنید و سپس اطلاعات را در صبح مرور کنید.

 


هیچ‌کس نمی‌خواهد بیشتر از نیاز خود وقت صرف مطالعه کند. یادگیری تکنیک های مطالعه موثر می تواند اطمینان حاصل کند که شما برای امتحانات خود کاملاً آماده هستید و به رفع هر گونه اضطراب امتحان کمک می کند. امیدواریم با تکنیک های بالا بتوانید از شلوغی شب قبل از امتحان جلوگیری کنید و زمان مطالعه خود را موثرتر کنید.

 

 

..

..

  10Effective Study

 

 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *