جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پلتفرم مشاوره و کوچینگ تحصیلی

نویسنده:

حامد صالحی

تفاوت نیاز و خواسته و تقاضا

انسان همیشه در راه برطرف ‌کردن نیاز، خواسته و تقاضای خود بوده است اما دانستن تفاوت نیاز و خواسته و اهمیت هریک از این ‌ها برای شما، به عنوان یک مشاور یا والد، مهم و اساسی است. هر چقدر که از نقاط گمراه‌ کننده‌ ی این بحث مطلع باشید؛ از هدف خود آگاه‌ تر هستید. زیرا که به شما درک درستی از مخاطبانتان می ‌دهد.

تفاوت نیاز و خواسته و تقاضا: نیاز (Need)، خواسته (Want) و تقاضا (Demand) سه بخش مهم زندگی است که همواره از بدو خلقت، همراه انسان بوده. در هیچ از زمان‌ و مکانی نمی‌ توان فرد و یا موردی را پیدا کرد از این‌ ها دور بوده باشد.

انسان همیشه در راه برطرف ‌کردن نیاز، خواسته و تقاضای خود بوده است اما دانستن تفاوت نیاز و خواسته و اهمیت هریک از این ‌ها برای شما، به عنوان یک مشاور یا والد، مهم و اساسی است. هر چقدر که از نقاط گمراه‌ کننده‌ ی این بحث مطلع باشید؛ از هدف خود آگاه‌ تر هستید. زیرا که به شما درک درستی از مخاطبانتان می ‌دهد.

تفاوت نیاز و خواسته و تقاضا

تعریف نیاز چیست

نیازها، چیزهای اساسی برای بقای ما هستند. نیازهای انسانی نامحدود است و همه اختراعات جدید سعی در برآورده‌کردن نیازهای انسان دارند. نیاز، یک نقص ذاتی است که در همه انسان ها وجود دارد. همه ما به آب، غذا، سرپناه، احساس تعلق به گروه و … نیاز داریم. تفاوتی نمی کند در کجای دنیا باشیم، به همان میزان که یک اروپایی به پوشاک نیاز دارد، یک آسیایی هم نیازمند پوشاک است.

نیازهای انسان همیشه ثابت هستند، هزاران سال پیش هم ما نیازمند به وسایل خانه بودیم امروز هم نیازمند وسایل خانه هستیم.

نیازها شامل چه مواردی است:

  •  نیازهای جسمی: نیازهای اساسی انسانی مانند هوا برای تنفس‌، غذا، آب، لباس و سرپناه
  •  نیازهای اجتماعی: مانند نیاز به تعلق، خانواده و دوستان.
  •  نیازهای فردی: بسته به درک، دانش و محیط هر فرد متفاوت است.

انواع نیاز

1.نیازهای بیان ‌شده (Stated Needs):

نیازهایی که پس از احساس آن‌ها، بیان می‌شوند. فرد نیاز به خرید خودرو دارد و می‌گوید: «به‌ خودرو نیاز دارم.» در این‌جا مشتری نیازش را به زبان آورده و بیان کرده است.

 

2.نیازهای واقعی (Real Needs):

در این نیاز، مشتری نیاز خود را بازگو کرده است؛ اما چیزی که می‌خواهد، تمام آن چیزی که گفته نیست! به‌طور مثال او به خودرو نیاز دارد اما خودرو‌یی که هزینه‌ی کمتری را به دنبال داشته باشد.

 

3.نیازهای بیان نشده (Unstated Needs):

نیازهای نامشخص و یا بیان نشده آن دسته از نیازهایی است که مشتری آن‌ها را از فروشنده انتظار دارد. مثلا هنگام خرید خودرو، انتظار خدمات پس از فروش خوب را دارد.

 

4.نیازهای پنهان (Secret Needs):

نیازهایی که مشتری تمایل به پذیرش آن ندارد اما در بخش مهمی از خواسته‌های او قرار دارد. برای فهم بیشتر این نیاز برگردیم به مثال خودرو. در این نیاز فرد تمایل دارد یک خودرو خوب و با کیفیت را داشته باشد، اما وضعیت و میزان هزینه‌ای که می‌تواند برای رفع نیازش داشته باشد، مهم است.

 

5.نیازهای غیرواقعی (Delight Needs):

مشتری علاقه‌مند است در خرید خودروی خود امکاناتی مانند سیستم موسیقی و GPS داشته باشد؛ اما او به وضوح این خواسته را بیان نمی‌کند. این نوع نیاز، نیازهای غیرواقعی خوانده ‌می‌شوند.

 

ایجاد تفکر انتقادی در دانش‌آموزان

تعریف خواسته چیست

خواسته‌‌ها (Wants) برای برآورده شدن نیازهای خاص هستند. خواسته‌های انسانی که از توانایی و تمایل به خرید ایجاد می‌شوند، نیازهای انسان نامحدود است. بنابراین، برای رفع نیازهای نامحدود، فرد تمایل به محصولات، خدمات و روش‌ها مختلف دارد. به عبارت دیگر؛ تمایل به برآوردن نیازها، خواسته نامیده می‌شود. خواسته‌های انسان بسته به ادراک، محیط، فرهنگ و جامعه‌ هر فرد متفاوت است. به عبارت دیگر خواست، گونه ای از نیاز است که در اثر فرهنگ و شخصیت فردی شکل می گیرد. در کشور خودمان، همه انسان ها به لباس نیاز دارند ولی یک شخص در آذربایجان با توجه به فرهنگ و علائق شخصی خود لباس می خرد ولی شخصی دیگر در خراسان با توجه به فرهنگ و علائق شخصی خود، این کار را انجام می دهد و قطعاً نوع پوشش این دو نفر با هم یکسان نیست.

 

تقاضا به چه معنی است

اگر خواسته مردم، پشتوانه قدرت خرید داشته باشد، به صورت تقاضا درخواهد آمد. همه ما درخواست یک خودرو لاکچری و گران قیمت را داریم، ولی همه ما توانایی پرداخت هزینه آن را نداریم پس تقاضا خودرو برای کسانی است که:

  •  اولاً نیاز به حمل و نقل دارند
  •  ثانیاً خواسته آنها به حمل و نقل به شکل خودرو مجلل تبدیل گشته.
  •  ثالثاً توانایی پرداخت هزینه این خودرو را دارند.

 

منطقه خاکستری

بین این دو، زمانی است که میل به دستیابی به یک چیز خاص به قدری زیاد است که ممکن است شخص یک خواسته را اشتباه تعبیر کند و آن را بیشتر به عنوان یک نیاز بداند. برای اینکه بدانیم خواسته شما خواسته است یا نیاز، اساساً باید یک سوال اساسی بپرسید: “آیا بدون این توانسته اید زنده بمانید؟” اگر پاسخ شما «بله» است، پس چیزی که آرزویش را دارید یک خواسته است، مهم نیست در حال حاضر چقدر هوسش دارید.

 

سخن پایانی

  1.  خواسته ها و نیازها اصطلاحات اقتصادی هستند.
  2. نیاز چیزی است که برای زنده ماندن انسان لازم است. از سوی دیگر، خواسته به چیزی اطلاق می شود که یک فرد چه در حال حاضر و چه در آینده آرزوی آن را دارد.
  3.  خواسته ها خواسته هایی هستند که اختیاری هستند، به این معنی که شما همچنان می توانید به زندگی ادامه دهید، حتی اگر خواسته برآورده نشود. از سوی دیگر، اگر نیاز خاصی برآورده نشود، ممکن است فرد را دچار بیماری یا حتی مرگ کند.

.

.

.

.

منبع پایانی

 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *