جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پلتفرم مشاوره و کوچینگ تحصیلی

نویسنده:

حامد صالحی

تاثیر فیلم و کارتونهای خشن

تاثیر فیلم و کارتونهای خشن : با جلو رفتن زمان و پیشرفت روز به روز علم و تکنولوژی پیوسته بر زمان استفاده از وسایل ارتباط جمعی توسط مردم افزوده می شود. کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اما در جهان کودکان بازی های رایانه ای، انیمیشن ها و کارتون ها بیشتر از باقی این قبیل محصولات توجه آنها را به خود جلب کرده اند.بچه ها علاقه وافری به تماشای کارتون دارند.

تاثیر فیلم و کارتونهای خشن : با جلو رفتن زمان و پیشرفت روز به روز علم و تکنولوژی پیوسته بر زمان استفاده از وسایل ارتباط جمعی توسط مردم افزوده می شود. کودکان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اما در جهان کودکان بازی های رایانه ای، انیمیشن ها و کارتون ها بیشتر از باقی این قبیل محصولات توجه آنها را به خود جلب کرده اند.بچه ها علاقه وافری به تماشای کارتون دارند.

تاثیر فیلم و کارتونهای خشن

آیا دیدن فیلم و کارتون های خشن به کودک ما آسیب میزند؟

بدون شک، دیدن فیلم‌های پُرتحرک و خشونت‌آمیز، باعث بروز رفتارهای پرخاشگرانه در کودکان می‌شود. هر چقدر میزان مواجهه با خشونت در رسانه ها بیشتر باشد، روی نگرش و رفتار کودکان تاثیر زیادی دارد و باعث خشونت و رفتار خشونت آمیز در آنها می شود.

شخصیت های این گونه کارتون ها الگوهای دوست داشتنی ای برای کودکان می شوند به گونه ای که از آنها حتی در بازی های روزمره شان استفاده می کنند، حتی عروسک هایی که از روی شخصیت این گونه کارتون ها طراحی شده را تهیه می کنند. با این تفاسیر و با این اثرات عمیق سوال این است که آیا دیدن این گونه کارتون ها برای کودکان مضر و پیامدهایش نگران کننده نیست؟!

 

تاثیر فیلم و کارتونهای خشن

در حال حاضر بسیاری از والدین احساس نگرانی می کنند و اعتقاد دارند این کارتون ها، کودکان را موجوداتی خشن، فریبکار و متمرد بار می آورند. ولی آیا واقعا کارتون های خشن مضر هستند؟ جواب مثبت است. درست است که در همه کارتون ها و انیمیشن های ساخته شده برای کودکان سرانجام شخصیت های مثبت به پیروزی دست می یابند اما غالبا این موفقیت و پیروزی، با اعمال خشونت ممکن می شود و از آنجا که طبق سخن پیشین کودکان با شخصیت های داستان ها و کارتون ها همزاد پنداری می کنند و در روزمره و بازی هایشان در جلد نقش های برگرفته از تماشای برنامه ها می روند و به نگاهی دیگر با آنها زندگی می کنند، لذا انتخاب محتوای این گونه برنامه ها از اهمیت بسزایی برخوردار است.

اعمال خشم در کارتون ها

در بیشتر کارتون ها خشونت فراوانی به چشم می خورد. درست است که در تمام کارتون ها سرانجام شخصیت های مثبت برنده می شوند ولی آنها غالبا با اعمال خشونت به هدف خود می رسند. در حال حاضر بسیاری از والدین احساس نگرانی می کنند و اعتقاد دارند این کارتون ها، کودکان را موجوداتی خشن و فریبکار بار می آورند. انیمیشن هایی مانند بن تن، مرد عنکبوتی و بت من از جمله انیمیشن هایی هستند که خشونت در آنها دیده می شود. برای مثال یک کودک 3 یا 4 ساله وقتی بن تن را در حال پرش از یک ارتفاع بلند می بیند، قادر به درک دنیای خیالی از واقعیت نیست و تماشای این صحنه ممکن است باعث الگوبرداری غلط و در نتیجه آسیب و خطر جدی برایش شود؛ به همین دلیل اگر کودک چنین صحنه هایی را دید، والدین باید او را توجیه کنند.

تاثیر فیلم و کارتون های خشن

1- تاثیر فیلم خشن بر کودکان | آثار روحی منفی

اولین و ساده‌ترین تاثیر فیلم‌ خشن بر کودکان این است که اثرات منفی آن ها در روحیات کودک باقی می‌ماند. کودکان نمی‌توانند تفاوت بین تخیل و واقعیت را تشخیص دهند. به همین خاطر تماشای این فیلم‌ها باعث می‌شود آن‌ها باور کنند که این خشونت‌ها واقعا در دنیا وجود دارد. چنین تصوری باعث می‌شود کودک از محیط اطراف خود بترسد و گاهی اوقات حتی به این باور برسد که دنیا خیلی هم جای امنی برای زندگی نیست.

2- تاثیر فیلم خشن بر کودکان | همانندسازی

تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد کودکانی که بیشتر وقت خود را به تماشای کارتون‌ها یا فیلم‌های خشن می‌گذرانند، بیش از بقیه کودکان رفتارهای پرخاشگرانه از خود نشان می‌دهند. قهرمانان فیلم‌ها مهم‌ترین شخصیت‌هایی هستند که کودک از آن‌ها الگوبرداری می‌کند. به همین خاطر اگر قهرمان یک فیلم شخصیت خشنی باشد می‌توانیم انتظار داشته باشیم کودکان هم خشونت را از او یاد می‌گیرند و در محیط اطراف خود آن را نشان می‌دهند.

3- تاثیر فیلم خشن بر کودکان و عادی‌سازی خشونت

یکی دیگر از انواع تاثیر فیلم خشن بر کودکان عادی شدن خشونت است. وقتی برای طولانی‌مدت با موضوعی درگیر باشید به‌مرور زمان برای‌تان عادی خواهد شد. تماشای فیلم های خشن باعث می‌شود کودکان احساس کنند پرخاشگری خیلی هم چیز بدی نیست و حتی کمک می‌کند تا چیزی که می‌خواهند را راحت‌تر به دست بیاورند. این موضوع باعث می‌شود میزان پرخاشگری در کودکان و همین‌طور در آینده میان بزرگ‌سالان افزایش پیدا کند.

نقش هوش مصنوعی در مدارس

اثر فیلم خشن بر روان کودکان

کودکان هنوز از قدرت تحلیل برخوردار نیستند. ذهن آنها عینی است و اتفاقات را همانطور که رخ می دهد بدون معنای پس آن درک می کنند. بنابراین فیلم های خشن به طور مستقیم بر روی رفتار آن ها تاثیر می گذارد. آن ها رفتارهای خشن را بدون درک علت و محتوای آن تکرار می کنند.

طبق مطالعات مشخص شد کودکانی که بیشتر در معرض دیدن فیلم های خشن بودند، به احتمال بیشتری در سال های آینده و نوجوانی افکار خشونت بار خواهند داشت. در این کودکان رفتارهای تهاجمی، خشم، عصبانیت، پرخاشگری، فحاشی و … بیشتر مشاهده شد. بنابراین فیلم های خشن تا حد امکان باید برای کودکان محدود شود. و در صورت امکان حتی اجازه دیدن فیلم های با محتوای قتل، ضرب و شتم و … به آن ها داده نشود.

سخن نهایی

آنچه مسلم است نمی ­توان جنبه های مثبت و فواید تماشای این فیلم ها را برای کودکان کتمان کرد، فوایدی همچون آشنایی با جامعه و زندگی در غالبی کوچک تر، پرورش قوه تخیل، پرورش رفتارهای مطلوب مانند ایثارگری، مهربانی و عطوفت، همیاری و کمک و … .
اما با این وجود و به طور کلی استفاده بیش از حد، نامناسب و بدون کنترل از تمامی کارتون ها عوارضی نیز برای کودکان دارد که ضروری است به آن توجه شود؛ عدم کنترل والدین بر آموزه هایی که به ذهن کودک وارد میشود.

.

.

.

.

.

ذهن نو

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *