جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پلتفرم مشاوره و کوچینگ تحصیلی

نویسنده:

حامد صالحی

نقشه ذهنی چیست؟ _ چگونه از آن برای مطالعه استفاده کنیم؟

نقشه ذهنی راهی برای نمایش اطلاعات و روابط به صورت دیداری است. اطلاعات در قالب "نقشه ذهنی"، (نوعی نمودار عنکبوت) ارائه می شود. اطلاعات به صورت شعاعی حول یک مفهوم اصلی سازماندهی شده است.

نقشه ذهنی چیست؟: نقشه ذهنی راهی برای نمایش اطلاعات و روابط به صورت دیداری است. اطلاعات در قالب “نقشه ذهنی”، (نوعی نمودار عنکبوت) ارائه می شود. اطلاعات به صورت شعاعی حول یک مفهوم اصلی سازماندهی شده است.

ثابت شده است که نقشه ذهنی برای حفظ کردن و یادگیری، به ویژه برای دانش آموزان مفید است.

در این مقاله کوتاه، بررسی خواهیم کرد که چرا و چه زمانی باید نقشه ذهنی را به عنوان یک ابزار یادگیری به کار ببرید. ما به شما یاد خواهیم داد که چگونه نقشه ی ذهنی می تواند راه بهتری برای حفظ و به خاطر آوردن اطلاعات باشد. در آخر، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه یک نقشه ذهنی بسازید.

نقشه ذهنی چیست؟ _ چگونه از آن برای مطالعه استفاده کنیم؟

چرا باید از نقشه ذهنی استفاده کنید؟

نقشه برداری ذهنی فقط یک ابزار حافظه نیست. همچنین می تواند در کاربردهای دیگر مانند تفکر خلاق و طوفان فکری مفید باشد.

ما راه هایی را بررسی خواهیم کرد که نقشه ذهنی می تواند به شما در بهبود بهره وری خلاق کمک کند.

  • تفکر خلاق را تقویت می کند

مطالعات نشان داده‌اند که نرم‌افزار نقشه‌برداری ذهنی می‌تواند توانایی دانش‌آموزان را برای تولید و تجسم ایده‌ها بهبود بخشد. همچنین می تواند تفکر خلاق و سرعت تولید ایده را بیشتر کند. یادگیری دیداری (بصری) با استفاده از تصاویر در نقشه ذهنی می تواند به حفظ خلاقیت کمک کند.

  • حافظه را تقویت می کند

نقشه های ذهنی، حافظه و یادآوری را بهبود می بخشد و به شما امکان می دهد چیزها را سریع و طولانی تر به خاطر بسپارید.

مطالعه ای در سال 2002 نشان داد که این روش بهتری برای حفظ اطلاعات واقعی در بلندمدت، به ویژه برای مطالب نوشتاری است. در دانشجویان پزشکی، نقشه برداری ذهنی حافظه بلند مدت را 10 درصد بهبود بخشید.

  • تدریس و یادگیری را بهبود می بخشد

ارتباط بین کلمات کلیدی، عبارات و تصاویر به دانش آموزان کمک می کند تا مقالات خود را بهتر ساختار دهند.

علاوه بر این، می تواند یک ابزار عالی برای بازنگری اطلاعات از قبل حفظ شده باشد. نقشه برداری ذهنی به شکل گیری و حفظ حافظه در کلاس نیز کمک می کند.

تحقیقات نشان می دهد که به دلیل آزادی خلاقانه ای که با استفاده از تخیل شما در تشکیل نقشه ذهنی به همراه دارد، می تواند یادگیری را برای دانش آموزان سرگرم کننده کند!

  • برنامه ریزی و سازماندهی

تهیه نقشه ذهنی از تکلیف یا پروژه خود راهی آسان برای مرتب کردن افکارتان است.

طبق یک مطالعه، زمانی که نقشه های ذهنی ترسیم شد، دانش آموزان انسجام و ساختار بهتری از خود نشان دادند. این در نهایت به کیفیت بهتر کار اضافه میکند.

  • حل بهتر مشکل و تصمیم گیری راحت تر

نقشه ذهنی می تواند به تفکر انتقادی و تصمیم گیری بهتر منجر شود. محدود نشدن به یک ساختار سفت و سخت می تواند به شما امکان دهد داده های جدید را در نقشه ذهنی خود ادغام کنید.

ایجاد تفکر انتقادی در دانش‌آموزان

چگونه نقشه ذهنی می تواند به شما در مطالعه کمک کند؟

مایند مپ به تفکر تحلیلی و انتقادی و مهارت های حل مسئله و به یادآوردن راحت کلمات کمک می کند.

نحوه ساخت نقشه ذهنی (5 مرحله + نکات مفید)

اگر به دنبال ساختن نقشه ذهنی هستید، ما لیستی از دستورالعمل های اولیه را گردآوری کرده ایم.

1. یک ایده اصلی ایجاد کنید

یک ایده اصلی واحد ایجاد کنید که نقشه ذهنی شما حول آن می چرخد. رنگ های مختلف را برای انواع مختلف کلمات کلیدی و عبارات در نقشه ذهنی خود انتخاب کنید.

نقشه ذهنی چیست؟ _ چگونه از آن برای مطالعه استفاده کنیم؟

2. از ایده اصلی جدا شوید

هنگامی که ایده اصلی خود را مطرح کردید، به مضامین منشعب شوید. از موضوعاتی که بیشترین ارتباط را دارند به موضوعاتی که کمتر مرتبط هستند بروید.

می‌توانید تا زمانی که بخواهید به فعالیت خود ادامه دهید، به خصوص اگر نقشه ذهنی خود را به صورت دیجیتالی ایجاد می‌کنید.

در طول مسیر اضافه کردن و گنجاندن عناصر بیشتر در ایده شما آسان تر می شود. این همچنین به شما کمک می کند از منابع مختلف الهام بگیرید.

3. کلمات کلیدی را اضافه کنید

سعی کنید به جای عبارات از کلمات کلیدی استفاده کنید. کلمات کلیدی کمتر از عبارات خاص هستند و به شما این امکان را می دهند که از دیدگاه های مختلف به ایده های خود نگاه کنید.

4. نقشه ذهنی خود را با رنگ های مختلف بکشید

کشیدن نقشه ذهنی با رنگ های مختلف، راه آسانی برای طبقه بندی و سازماندهی بهتر نقشه ذهنی شماست. وقتی از رنگ‌های مختلف برای تم‌های مختلف استفاده می‌کنید، تداعی بصری می‌تواند به شما کمک کند آنچه را که به دنبال آن هستید راحت تر پیدا کنید.

5. از تصاویر استفاده کنید

همچنین می توانید از تصاویر برای ایجاد ارتباط دیداری قوی بین ایده ها استفاده کنید. این هنگام ایجاد نقشه ذهنی برای به خاطر سپردن بهتر اطلاعات مفید است. همچنین می توانید از تصاویر برای شلوغ کردن و سازماندهی نقشه ذهنی خود استفاده کنید.

 

نکاتی برای ایجاد نقشه ذهنی عالی

اکنون که می دانید چگونه نقشه ذهنی خود را ایجاد کنید، در اینجا نکاتی وجود دارد که برای بهتر کردن نقشه ذهنی شما مفید خواهد بود!

  • نقشه های ذهنی ابزارهای مفیدی هستند، اما همیشه ضروری نیستند. مطمئن شوید که یک نقشه ذهنی به خوبی با نیازهای شما سازگار است. گاهی اوقات، ممکن است از یادداشت برداری خطی سود بیشتری ببرید.

 

  • علاوه بر این، ترسیم نقشه ذهنی ساده روی کاغذ به اندازه کافی آسان خواهد بود. اما اگر فکر می کنید نقشه ذهنی شما پیچیده است، استفاده از ابزار دیجیتالی برای کشیدن نقشه ذهنی برای شما بهتر و کارآمد تر است.

 

  • در نهایت، اگر از نقشه ذهنی برای اهداف خلاقانه استفاده می کنید، در این فرآیند عجله نکنید. زمان کافی را برای کشف هر جنبه جدید اختصاص دهید.

کلام آخر

نقشه ذهنی ابزار ارزشمندی برای یادداشت برداری و فرآیند خلاقانه است. اگر به درستی به کار گرفته شود، می تواند برای یادگیری و حافظه شگفت انگیز باشد و به سرعت در کنار بارش فکری به شما کمک کند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *