جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پلتفرم مشاوره و کوچینگ تحصیلی

نویسنده:

حامد صالحی

چرا درس میخونم ولی نتیجه نمیگیرم!؟ _ 10 روش علمی برای یادگیری سریعتر

به عنوان یک دانش آموز شما تکالیف زیادی دارید که باید انجام دهید، پروژه هایی که باید روی آنها کار کنید و تست هایی که باید زودتر تکمیل کنید. به علاوه، شما فعالیت ها و تعهدات دیگری دارید. و شما هم می خواهید یک زندگی اجتماعی داشته باشید. آیا خوب نیست اگر بتوانید باهوش تر (نه سخت تر) درس بخوانید، نمرات خوب بگیرید و زندگی متعادلی داشته باشید؟

سوال دانش آموز : چرا درس میخونم ولی نتیجه نمیگیرم ؟

برای بهبود نمرات خود، بهتره یاد بگیرید که هوشمندانه مطالعه کنید به جای اینکه زمان بیشتری رو صرف مطالعه کردن کنید.

به عنوان یک دانش آموز شما تکالیف زیادی دارید که باید انجام دهید، پروژه هایی که باید روی آنها کار کنید و تست هایی که باید زودتر تکمیل کنید. به علاوه، شما فعالیت ها و تعهدات دیگری دارید. و شما هم می خواهید یک زندگی اجتماعی داشته باشید. آیا خوب نیست اگر بتوانید هوشمندانه تر (نه سخت تر) درس بخوانید، نمرات خوب بگیرید و زندگی متعادلی داشته باشید؟

هدف اصلی این مطلب، یاددهی یک مهارت حیاتی در زندگی است.

10 روش علمی برای یادگیری سریعتر

مطالعه هوشمند اساساً به معنای یادگیری نحوه یادگیری است. این شامل نحوه یادگیری سریعتر و کارآمدتر است، در حالی که اطلاعات را برای مدت طولانی تری حفظ می کند.

1. همان اطلاعات را به روش های مختلف بیاموزید.

رسانه های مختلف قسمت های مختلف مغز را تحریک می کنند. هر چه مناطق بیشتری از مغز فعال شوند، احتمال اینکه اطلاعات را درک کرده و حفظ کنید بیشتر است. بنابراین برای یادگیری یک موضوع خاص، می توانید موارد زیر را انجام دهید:

 • یادداشت های کلاس را بخوانید
 • کتاب درسی را بخوانید
 • منابع آنلاین را جستجو کنید
 • یک نقشه ذهنی (mind map) ایجاد کنید
 • آنچه را که آموخته اید به کسی بیاموزید
 • مسائل تمرینی را از منابع مختلف انجام دهید

البته، شما نمی توانید همه این کارها را در یک جلسه انجام دهید. اما هر بار که موضوع را مرور می‌کنید، از یک منبع یا روش متفاوت استفاده کنید. از این طریق سریع‌تر یاد خواهید گرفت.

 

2. هر روز به جای تمرکز بر یک یا دو موضوع، چندین موضوع را مطالعه کنید.

مطالعه چندین موضوع در روز برای کمک به تمرکز شما موثرتر از فرو رفتن عمیق در یک یا دو موضوع است.

به عنوان مثال، اگر در حال آماده شدن برای امتحانات ریاضی، تاریخ، فیزیک و شیمی هستید، بهتر است هر روز مقداری از هر درس را مطالعه کنید. این رویکرد به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر  یاد بگیرید.

چرا؟

زیرا اگر تعداد زیادی از موضوعات مشابه را در یک روز مطالعه کنید، احتمالاً اطلاعات مشابه را اشتباه می گیرید. بنابراین به عنوان یک نکته برای یادگیری سریعتر، زمان مطالعه خود را برای هر موضوع اختصاص دهید. با انجام این کار، مغز شما زمان بیشتری برای تثبیت یادگیری شما خواهد داشت.

 

3. به جای انباشته کردن، اطلاعات را به صورت دوره ای مرور کنید.

اگر می خواهید اطلاعات را از حافظه کوتاه مدت خود به حافظه بلندمدت منتقل کنید، مرور دوره ای ضروری است. این به شما کمک می کند تا نمرات بهتری در امتحان بگیرید.

بسته به مدت زمانی که می خواهید اطلاعات را حفظ کنید، فاصله بازبینی بهینه متفاوت است. اما تجربه (هم خودم و هم از طریق کار با دانش‌آموزان) به من می‌گوید که فواصل بازبینی زیر به خوبی کار می‌کنند:

 • بررسی اول: 1 روز پس از یادگیری اطلاعات جدید
 • بررسی دوم: 3 روز پس از بررسی اول
 • بررسی سوم: 7 روز پس از بررسی دوم
 • بررسی چهارم: 21 روز پس از بررسی سوم
 • بررسی پنجم: 30 روز پس از بررسی چهارم
 • بررسی ششم: 45 روز پس از بررسی پنجم
 • بررسی هفتم: 60 روز پس از بررسی ششم

چرا درس میخونم ولی نتیجه نمیگیرم!؟ _ 10 روش علمی برای یادگیری سریعتر

4. در جلوی کلاس بنشینید.

اگر می‌توانید محل نشستنتان را در طول کلاس انتخاب کنید، صندلی جلویی بگیرید. مطالعات نشان می دهد که دانش آموزانی که در جلو می نشینند تمایل به کسب نمرات امتحانی بالاتری دارند. میانگین نمرات دانش آموزان، بسته به جایی که در کلاس می نشینند، به شرح زیر است (Giles, 1982) :

 • ردیف های جلو: 80%
 • ردیف های میانی: 71.6٪
 • ردیف های عقب: 68.1%

این یافته‌ها در شرایطی به‌دست آمدند که موقعیت‌های نشستن توسط معلم تعیین شده بود. این بدان معناست که این فقط موردی نیست که دانش‌آموزان با انگیزه‌تر جلو بنشینند، و دانش‌آموزان با انگیزه کمتری عقب بنشینند.

با نشستن در جلو، می توانید تخته را ببینید و معلم را با وضوح بیشتری بشنوید و تمرکز شما نیز بهبود می یابد.

اکنون می دانید بهترین صندلی های کلاس کجا هستند!

 

5. چند کار را همزمان انجام ندهید.

انجام دادن چند کار همزمان باعث می‌شود شما بازدهی کمتری داشته باشید و حواس پرت‌تر شوید. حتی مطالعات نشان می‌دهد افرادی که ادعا می‌کنند در انجام چند کار خوب عمل می‌کنند، در واقع بهتر از افراد معمولی نیستند.

دانش آموزان موفق در هر زمان فقط بر روی یک چیز تمرکز می کنند. بنابراین سعی نکنید در حالی که به پیام‌های متنی پاسخ می‌دهید، تلویزیون تماشا می‌کنید و اینستاگرام خود را بررسی می‌کنید، مطالعه کنید!!

 • در اینجا چند پیشنهاد برای چگونگی مطالعه هوشمند با بهبود تمرکز وجود دارد:
 • اعلان ها را در گوشی خود خاموش کنید
 • گوشی خود را کنار بگذارید یا آن را به حالت هواپیما برگردانید
 • از تمام برنامه های پیام رسانی فوری خارج شوید
 • دسترسی به اینترنت را در رایانه خود خاموش کنید
 • از اپلیکیشنی مانند Freedom استفاده کنید
 • محل مطالعه خود را مرتب کنید

 

6. اطلاعات را ساده، خلاصه و فشرده کنید.

از ابزارهای به یاد ماندنی مانند کلمات اختصاری استفاده کنید، زیرا ثابت شده است که آنها کارایی یادگیری را افزایش می دهند.

 

7. به جای استفاده از لپ تاپ، با دست یادداشت برداری کنید.

اگر می خواهید یاد بگیرید که چگونه کارآمد مطالعه کنید، یادداشت های خود را با دست بنویسید.

دانشمندان این را توصیه می‌کنند، و نه فقط به این دلیل که در هنگام استفاده از لپ‌تاپ‌تان بیشتر به حواس‌پرتی‌های آنلاین تسلیم می‌شوید. حتی زمانی که لپ‌تاپ‌ها فقط برای یادداشت‌برداری استفاده می‌شوند، یادداشت برداری با دست مؤثرتر است

چرا؟

زیرا دانش آموزانی که با دست یادداشت برداری می کنند تمایل به پردازش و قالب بندی مجدد اطلاعات دارند. در مقابل، یادداشت‌برداران لپ‌تاپ تمایل دارند آنچه را که معلم می‌گوید کلمه به کلمه بنویسند، بدون اینکه ابتدا اطلاعات را پردازش کنند. به این ترتیب دانش آموزانی که با دست یادداشت برداری می کنند در آزمون ها و امتحانات بهتر عمل می کنند.

 

8. نگرانی های خود را بنویسید.

آیا در این امتحان خوب عمل خواهم کرد؟ اگر مفاهیم و معادلات کلیدی را فراموش کنم چه؟ اگر امتحان سخت تر از حد انتظار باشد چه؟

این نوع افکار احتمالاً قبل از امتحان در سر شما می گذرد. اما اگر این افکار بیداد کنند، اضطراب همراه می تواند بر نمرات شما تأثیر بگذارد.

راه حل اینجاست…

در یک آزمایش، محققان دانشگاه شیکاگو کشف کردند که دانش‌آموزانی که به مدت 10 دقیقه در مورد احساسات خود در مورد امتحان آینده می‌نویسند، عملکرد بهتری نسبت به دانش‌آموزانی داشتند که این کار را نکردند. چنین نوشته‌هایی به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا احساسات منفی خود را بیان کنند، که به آنها کمک می‌کند تا کمتر از این احساسات پرت شوند.

برای اینکه کمتر مضطرب باشید، 10 دقیقه وقت بگذارید و تمام موارد مربوط به امتحان آینده را که نگران آن هستید یادداشت کنید. در نتیجه این تمرین ساده، نمرات بهتری کسب خواهید کرد.

 

9. خود را مرتباً آزمایش کنید.

دهه‌ها تحقیق نشان داده است که اگر می‌خواهید عملکرد تحصیلی خود را بهبود بخشید، خودآزمایی بسیار مهم است.

در یک آزمایش، کیت لایل، روانشناس دانشگاه لوئیزویل، همان درس آمار را به دو گروه از دانشجویان کارشناسی آموزش داد. برای گروه اول، لایل از دانش آموزان خواست که در پایان هر سخنرانی یک آزمون چهار تا شش سوالی را تکمیل کنند. آزمون بر اساس مطالبی بود که او به تازگی پوشش داده بود. برای گروه دوم، لایل هیچ آزمونی به دانش آموزان نداد. در پایان دوره، لایل متوجه شد که گروه اول در هر چهار امتحان میان ترم به طور قابل توجهی از گروه دوم بهتر عمل کردند.

بنابراین منفعلانه کتاب درسی یا یادداشت های کلاس خود را مطالعه نکنید. با بررسی مفاهیم و معادلات کلیدی، هوشمندانه مطالعه کنید.

تکنیک فاینمن به ویژه در درک مفاهیم و به خاطر سپردن طولانی مدت آنها موثر است. و همانطور که برای یک آزمون آماده می شوید، تا آنجا که می توانید سوالات تمرینی را از منابع مختلف انجام دهید.

 

10. آنچه را که یاد می گیرید با چیزی که قبلاً می دانید مرتبط کنید.

با پیوند دادن مفاهیم جدید با دانشی که از قبل دارید، سریعتر مطالعه کنید.
که هرچه مفاهیم جدید را بهتر به مفاهیمی که قبلاً درک کرده‌اید مرتبط کنید، سریع‌تر اطلاعات جدید را یاد خواهید گرفت.

برای مثال، اگر در مورد برق یاد می‌گیرید، می‌توانید آن را با جریان آب مرتبط کنید. ولتاژ شبیه فشار آب، باتری شبیه به پمپ و غیره است.

مثال دیگر: می‌توانید گلبول‌های سفید را به‌عنوان «سربازانی» در نظر بگیرید که از بدن ما در برابر بیماری‌ها که «دشمنان» هستند، دفاع می‌کنند.

فکر کردن در مورد چگونگی اتصال اطلاعات جدید به آنچه قبلاً می‌دانید زمان و تلاش می‌برد، اما ارزشش را دارد.

 

..

..

study smart

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *